Prvním letošním občánkem města je Vojtíšek

miminko UH - ořez.JPG Jako každý rok, také letos byl hned od prvních minut nového roku napjatě očekáván příchod prvního občánka města Uherského Hradiště. První děťátko s trvalým pobytem v Uherském Hradišti přišlo v porodnici Uherskohradišťské nemocnice na svět ve středu 3. ledna a je jím Vojtíšek Šafařík.

Chlapeček z Mařatic se narodil mamince Ivaně a tatínkovi Ondřejovi ve středu před polednem, měřil 50 cm a vážil 3 440 g.

Prvního občánka města a jeho rodiče bude na jaře čekat slavnostní přivítání na radnici, ale obdrží také dar od města, a to 15 tisíc korun. Ostatní narozené děti s trvalým bydlištěm v Uherském Hradišti dostávají finanční dar ve výši 5 tisíc korun.

Vojtech Safarik 1.jpg

Rodiče, kteří mají zájem o poskytnutí finančního daru pro narozené dítě, případně o vítání občánků, musejí do 12 měsíců od narození dítěte doručit žádost, kterou lze získat na městském úřadu, nebo na webu města.

V roce 2023 přišlo na svět v Uherskohradišťské nemocnici celkem 172 občánků města, tedy dětí s trvalým pobytem v Uherském Hradišti. Celkový počet narozených dětí v Uherskohradišťské nemocnici byl 1283 a 1 porod byl v domácím prostředí. Z toho 7 krát se narodila dvojčátka (stejně jako v loňském roce), na svět přišlo 662 chlapečků a 621 holčiček. Kromě běžných jmen se objevilo také několik méně obvyklých, patří k nim například dívčí jména Adina, Kira, Madison, Maya, Nairobi či chlapecká Atrey, Baltazar, Carter, Kevin, Metoděj. Nejčastější jména zvolili rodiče pro dívky Eliška, Sofie, Anna, Viktorie a pro kluky Jakub, Dominik, Vojtěch, Tomáš a Matyáš.

Ing. Dagmar Vacková

E: Dagmar.Vackova@mesto-uh_cz